Ballina / BOTA / “Aspak i penduar”, terroristi i Zelandës së Re para gjykatës March 16, 2019

“Aspak i penduar”, terroristi i Zelandës së Re para gjykatës March 16, 2019

Është arrestuar autori aktit të djeshëm terrorist në Zelandën e Re ku mbetën të vdekur 49 persona. Brenton Harrison Tarrant është shfaqur në gjyq i qetë dhe i qeshur pas masakrës së djeshme me asnjë pendesë. Morris ka qëlluar ditën e djeshme në xhami dhjetëra persona, nga ku humbën jetën 49.

Policia e Zelandës së Re ka ngritur akuza ndaj 28 vjeçarit, për ngjarjen e rëndë.  Brenton Harrison Tarrant kishte shprehur vazhdimisht në rrjetet sociale urrejtje për imigrantët dhe myslimanë dhe simpati për nacionalistët, përfshirë ata të Ballkanit. duke e përshkruar veten si një “ultra-nacionalist” dhe “etno-fashist”.

Rekomanduar

Besimtarët kthehen në Al-Noor, rinovohet xhamia e sulmit në Zelandë

Besimtarët myslimanë janë kthyer në xhaminë Al-Noor në Christchurch për herë të parë pas masakrës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *