Ballina / BOTA / CHEFCHAOUEN, QYTETI BLU I MAROKUT

CHEFCHAOUEN, QYTETI BLU I MAROKUT

Një destinacion turistik që pak e njihnin. Derisa mbërriti Instagrami

Qyteti piktoresk i Chefchaouen është i vendosur në rajonin malor të Marokut verior. Qyteti konsiderohej i shenjtë për shekuj dhe të huajve u ishte ndaluar madje edhe hyrja. Vetëm kohët e fundit – në vitet 1950 – gjërat kanë ndryshuar dhe kjo është arsyeja pse Chefchaouen tani i është zbuluar botës dhe është bërë një destinacion turistik që pak njerëz e njohin. Derisa mbërriti Instagrami. Ai quhet qyteti blu sepse të gjitha ndërtesat, dyert, dritaret, shatërvanët e çezmat si dhe rrugët janë pikturuar në tonalitete të ndryshme të ngjyrës blu. Medina, qyteti i vjetër, është një labirint i rrugëve të gjata të ngushta me ngjyrë blu transmetonFreenews.tv

Çfarë subjekti më i mirë për  ndjekësit e Instagramit? Megjithatë, arsyeja pse çdo gjë është blu është thjesht fetare dhe jo estetike. Banuar nga popujt berberë, u themelua nga spanjollët nga Andaluzia të cilët u internuan në shekullin e pesëmbëdhjetë, prandaj pjesa e vjetër e qytetit ka një pamje shumë të ngjashme me ato të fshatrave andaluziane, me rrugë të vogla me pamje të çrregullt. Shumica e banorëve të saj ende flasin spanjisht sot./Freenews.tv/

Qendra e qytetit është sheshi i Outa-el-Hammam, ku ka një kështjellë të shkëlqyer dhe një xhami me një kullë tetëkëndore. Brenda kasbah ka kopshte të bukura të harlisura. I shpallur Trashëgimi Botërore e UNESCO Site, Chefchauoen ka mbetur jashtë rrugëve kryesore turistike të Marokut për vite me rradhë. Miliona turistë dynden çdo vit në qytetet historike perandorake të Marrakeshit, Fesit, Meknesit, Rabatit ose vizitojnë Essaouira, me pamje nga Oqeani Atlantik. Por edhe ky qytet nuk duhet humbur pa u parë. Mënyra më e lehtë për të arritur Chefchaouen është me autobus. Ka lidhje të shpeshta nga Fès dhe Tetouan, por gjithashtu nga Kasablanka, Rabat, Meknes, Taneri dhe Seuta./Freenews.tv/

 

Marrë nga siviaggia.it dhe përshtatur për Freenews.tv

Rekomanduar

Asnjë vend për partinë holandeze antimigracion

Partia holandeze kundër migracionit e Geert Wilders, PVV, nuk mund të marrë as edhe një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *