Ballina / Teknologji / Facebook planifikon të lansojë ‘GlobalCoin’ në vitin 2020

Facebook planifikon të lansojë ‘GlobalCoin’ në vitin 2020

Facebook po finalizon planet për të nisur kripto-valutën e saj vitin e ardhshëm.

Ajo planifikon të krijojë një sistem të pagesave digjitale në rreth një duzinë vendesh deri në tremujorin e parë të vitit 2020, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Gjigandi i mediave sociale dëshiron të fillojë testimin e kripto-monedhës, e cila është referuar brenda vendit si GlobalCoin, deri në fund të këtij viti.

Facebook pritet të përshkruajë planet më në detaje këtë verë, dhe ka folur tashmë me guvernatorin e Bankës së Anglisë, Mark Carney.

Themeluesi Mark Zuckerberg u takua me Carney muajin e kaluar për të diskutuar mbi mundësitë dhe rreziqet që kanë të bëjnë me nisjen e një kripe-valutë.

Facebook gjithashtu ka kërkuar këshilla për çështjet operacionale dhe rregullatore nga zyrtarët në Thesarin e SHBA.

Firma është gjithashtu në bisedime me firmat e transferimit të parave duke përfshirë edhe Western Union pasi duket për mënyra më të lira dhe më të shpejta për njerëzit pa llogari bankare për të dërguar dhe marrë para.

Rekomanduar

“Volvo” tërheq gjysmë milioni automjete në botë

Prodhuesi suedez i automjeteve, “Volvo”, nën pronësinë e kompanisë kineze “Geely”, njoftoi sot tërheqjen e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *