Ballina / BOTA / Franca rrit angazhimin në Afrikë, marrëveshje për bashkëpunim ushtarak me Etiopinë

Franca rrit angazhimin në Afrikë, marrëveshje për bashkëpunim ushtarak me Etiopinë

Etiopia dhe Franca ranë dakord për një bashkëpunim ushtarak të martën, një marrëveshje që përfshin ndihmën e kombit të mbyllur në det për të ndërtuar një marinë, pasi Paris kërkon të rrisë lidhjet ekonomike në vendin e dytë më të populluar të Afrikës.

Në një vizitë katër-ditore në Bririn e Afrikës, Presidenti Emmanuel Macron po kërkon të shkëputet nga historia koloniale e Francës në kontinent dhe të ushqejë marrëdhëniet në një rajon ku ka mbetur prapa në vitet e fundit.

Macron dëshiron të përdorë një përzierje të fuqisë së butë të Parisit në kulturën dhe arsimin dhe njohuritë e saj ushtarake, për t’i dhënë një vend të duhur në një kohë kur Etiopia po hapet.

“Kjo marrëveshje e pashembullt e bashkëpunimit për mbrojtjen, ofron një kornizë dhe veçmas hap rrugën që Franca të ndihmojë në krijimin e një komponenti detar etiopian”, tha Macron në një konferencë shtypi me kryeministrin Abiy Ahmed.

Marrëveshja gjithashtu parashikon bashkëpunimin ajror, operacionet e përbashkëta dhe mundësitë për trajnim dhe blerje të pajisjeve. Abiy, i cili mori kryeministrinë në prill të vitit të kaluar, ka kryesuar ndryshimet e mëdha politike dhe ekonomike që kanë përfshirë faljen e grupeve rebele në mërgim dhe pajtimin me armikun e afërt, Eritrenë.
“Ne jemi këtu në një vend miqësor ku duam të forcojmë dhe të ndërtojmë një faqe të re në historinë tonë të përbashkët”, tha Macron. “Që kur Abiy u bë kryeministër, vizioni i Etiopisë ka ndryshuar thellësisht.”

Ai dhe Abiy u pajtuan gjithashtu për marrëveshjet për të zhvilluar trashëgiminë kulturore të Etiopisë, duke përfshirë ruajtjen e kishave dhe hapjen e një gërmimi arkeologjik në një fshat të shekullit të 12-të. Parisi do të sigurojë 100 milionë euro për të ndihmuar tranzicionin ekonomik të vendit.

Macron u shoqërua nga një delegacion i biznesmenëve, duke përfshirë kryeshefin ekzekutiv të grupit të telekomunikacionit Orange, Stephane Richard, i cili po kërkon të pozicionojë kompaninë përpara privatizimit të sektorit të Etiopisë./Top Channel/

Rekomanduar

Boris Johnson zgjidhet kryeministër i Britanisë së Madhe

Britanikët kanë mësuar këtë të martë Kryeministrin e tyre të ri. Partia Konservatore ka publikaur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *