Ballina / BOTA / Frikë nga dështimi/ May nuk hedh në votim marrëveshjen e tretë për Brexit

Frikë nga dështimi/ May nuk hedh në votim marrëveshjen e tretë për Brexit

Kryeministrja britanike, Theresa May mund të heqë dorë të kalojë për herë të tretë në votimin e deputetëve marrëveshjen e tërheqjes që ajo negocioi me Bashkimin Europian, nëse nuk siguronte mbështetjen e nevojshme, deklaruan sot dy nga ministrat e saj.

‘’Nuk është e sigurtë nëse do të ketë votim’’, u shpreh për BBC-në, ministri i Financave, Philip Hammond. Ne do të prezantojmë marrëveshje të re vetëm nëse jemi të sigurtë që një numër i mjaftueshëm i kolegëve tanë dhe i DUP-së janë të gatshëm për ta mbështetur atë që të kalojë në parlament.

‘’Kjo do të varet nga aftësia jonë për të fituar këtë votim në Dhomën e Komuneve’’, deklaroi ministri për Tregtinë Ndërkombëtare, Liam Fox në Sky news, pasi theksoi se do të ishte e vështirë të justifikohej organizimi i një votimi nëse është i sigurtë dështimi.

Teksti u kundërshtua më 15 janar me 432 vota kundër dhe 202 pro, më pas të martën nga 391 vota kundër dhe 242 pro.

Kryeministrja po përpiqet të bindë euroskeptikët e ashpër të partisë së saj dhe deputetët e partisë së vogël së Irlandës së Veriut, DUP aleaten e saj në parlament, të cilët e konsiderojnë marrëveshjen e saj shumë pajtuese me Brukselin, për të ndryshuar qëndrim./hashtag.al/

Rekomanduar

Boris Johnson zgjidhet kryeministër i Britanisë së Madhe

Britanikët kanë mësuar këtë të martë Kryeministrin e tyre të ri. Partia Konservatore ka publikaur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *