Ballina / Shëndetësi / Ja se si gjenet tuaja ndikojnë në aftësinë tuaj për të humbur peshë

Ja se si gjenet tuaja ndikojnë në aftësinë tuaj për të humbur peshë

Një studim shihte pse disa njerëz nuk fitojnë peshë pa marrë parasysh dietën e tyre.

Një studim i ri i Universitetit të Kembrixhit mund të ketë një përgjigje në pyetjen e bërë nga shumë dietolog: Pse disa njerëz mund të hanë gjithçka që duan dhe kurrë të mos shtojnë asnjë peshë?

Në një studim të publikuar më 24 janar në revistën PLOS Gjenetikë, hulumtuesit universitarë në Mbretërinë e Bashkuar krahasuan ADN-në e 1,622 vullnetarëve të dobët, 1,985 njerëz me peshë të rëndë dhe një grup kontrolli normal të peshës prej 10,433. Ata gjetën se njerëzit e dobët kanë gjenetikë në anën e tyre

“Duke përdorur të dhëna gjenotipike të gjenomit, tregojmë se një hollësi e shëndetshme e vazhdueshme, e ngjashme me obezitetin e rëndë, është një tipar i trashëgueshëm”, përfunduan hulumtuesit në studimin “Arkitektura gjenetike e dendësisë së njeriut në krahasim me obezitetin e rëndë”.

Dr. Eddie Fatakhov, internist i certifikuar i bordit, nutritionist dhe bashkëautor i “Klinikës së Doktorëve-30” dhe “Dr. Fat-Off – Simple Life-Long Weight-Loss Solutions “, tha se shumë studime kanë krahasuar variantet e gjeneve nga pacientët e dhjamosur me pacientët me peshë normale të trupit, por vetëm dy studime të mëparshme kanë hulumtuar gjenet e njerëzve të bobët.

“Ky studim është studimi më i madh që ka krahasuar variantet gjenetike midis njerëzve të bobët në grupin e kontrollit të peshës normale dhe pacientëve të rëndë”, tha ai. “Bazuar në këtë studim, studiuesit ishin në gjendje të krijonin një rezultat të rrezikut gjenetik për zhvillimin e obezitetit më vonë në jetë.”

Çfarë zbuloi studimi?

 Pjesëmarrësit e studiuar për hollësinë e tyre duhej të kishin një indeks masiv të trupit (BMI) më pak se 18 vjeç, të jenë në gjendje të mirë shëndetësore dhe të mos kenë kushte mjekësore ose çrregullime në ngrwnje. Hulumtuesit mblodhën mostra të pështymës për analizën e ADN-së. Pjesëmarrësit u pyetën për shëndetin e tyre të përgjithshëm dhe mënyrën e jetesës.

“Unë nuk kam parë shumë studime në këtë popullsi,” tha Dr. Mir Ali, kirurg i përgjithshëm dhe bariatrik në MemorialCare Orange Coast Medical Center në Kaliforni.

 Por pavarësisht nga roli që gjenetika mund të luajë në obezitet dhe bobësi, mjekët theksojnë rëndësinë e faktorëve të tjerë që mund të kontrollohen. “Gjenetika luan një rol të rëndësishëm në përcaktimin e peshës së dikujt, por nuk duam që njerëzit të mendojnë se kjo është e vetmja gjë që përcakton peshën e dikujt”, tha Ali. “Ka gjëra që mund të bëhen.”

 

Si të qëndrosh në formë pavarësisht nga gjenetika

Në krye të listës, natyrisht, është ushtrimi. Megjithatë, shoqëria jonë teknologjike-centrike, me të gjitha komoditetet e saj moderne, po paraqet sfida për njerëzit që ngrihen dhe lëvizin, tha Ali. Ai rekomandon të paktën 30 minuta stërvitje 5 ditë në javë.

“Është shumë e rëndësishme që të bëhet rregullisht, vazhdimisht”, tha ai. “Kjo nuk duhet të jetë një aktivitet i mundimshëm … por vetëm i qëndrueshëm”.

Ai tha se disa studime kanë treguar se edhe kopshtari për 30 minuta në ditë mund të përmirësojë shëndetin. “Vetëm duke u larguar nga ambienti i mbyllur dhe lëvizja, kjo  është gjëja mw e rëndësishme,” tha ai.

Përveç ushtrimit, Fatakhov tha se ka gjëra të tjera që njerëzit mund të bëjnë për të kontrolluar peshën.

Ai këshillon njerëzit për të shmangur phthalatet mbi shqetësimin, kjo mund të rrisë rrezikun e shtimit të peshës. Ai rekomandon gjithashtu rritjen e konsumit të përditshëm të lëngjeve në 3.2 litra për burra dhe 2.2 litra për femrat, dhe rritjen e fibrave për t’ju ndihmuar të ndiheni të plotë dhe [gjithashtu] të sigurojë prebiotikë që janë të dobishëm për mikrobiomin në zorrë, të cilat mund të ndikojnë në peshë.

“Merrni atë një ditë në një kohë,” tha ai. “Humbja e qëndrueshme e peshës është një maratonë jo një sprint. Nuk i bën askujt mirë nëse humb 30 £, pastaj fitojeni 6 muaj më vonë “. Ai rekomandon për të gjetur ekspertë mjekësorë kur keni nevojë për ndihmë, dhe të përpiqeni të mbani një ditar të ushqimit. Ai tha se ka shpresa për njerëzit atje jasht që po luftojnë me peshë.

“Ata mund të kërkojnë mjekë që janë të trajnuar në mjekësinë e obezitetit ose specializuar në humbje peshe,” tha ai. “Aktualisht ka disa ilaçe në provat klinike që premtojnë për pacientët me mbipeshë / obezë që nuk mund të imagjinonim as vetëm pesë vjet më parë”. Fatakhov tha se obeziteti është një sëmundje dhe ata që po luftojnë me të nuk duhet të fajësohen.

“Duhet të trajtohet seriozisht, ashtu si çdo sëmundje tjetër potencialisht progresive,” tha ai.

“Gjithashtu, diskutoni pwr hormonet me mjekut tuaj që mund të ndikojnë në peshën tuaj, si tiroidi, testosteroni i ulët dhe pacientët mbizotërues të estrogjenit”. Kur është fjala për diet, Fatakhov tha që t’i bëni vetes dy pyetje: “A mund ta shihni veten duke bërë këtë dietë për pjesën tjetër të jetës tuaj?” “A do ta rekomandonit këtë dietë për fëmijët tuaj?”

Nëse përgjigjja është po për këto pyetje, tha ai, ky është në të vërtetë një ndryshim i stilit të jetesës që është i denjë ta ndjekësh, dhe jo diet.

Edhe pse studimi tregon një komponent gjenetik në peshë, një mënyrë jetese të shëndetshme nuk është jashtë kontrollit tuaj.

“Njerëzit mund ta kontrollojnë mjedisin në një farë mase dhe të jenë të vetëdijshëm për atë që po vendosin në trupat e tyre”, tha Fatakhov. “Ka disa studime që tregojnë se stërvitja së bashku me stilin e jetës dhe modifikimet dietikore do të ndihmojnë dhe do të ruajnë humbjen e peshës”. KY TEKST VAZHDON

burimi: healthline.com përktheu dhe përshtati freenews.tv

Rekomanduar

Kamomil dhe Kos për Shëndetin e Mirë të Flokëve – Si Ta Përdorni

Kamomili, bima shekullore e qetësimit të mendjes dhe aromës së mirë. Lulet e bukura të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *