Ballina / Shëndetësi / Kjo është ajo që ndodh me trupin tuaj nëse hani rrushi çdo ditë për 1 muaj
pexels.com

Kjo është ajo që ndodh me trupin tuaj nëse hani rrushi çdo ditë për 1 muaj

Ato vijnë në dengje. Rriten në hardhi. Janë të gjelbërta, të kuqe, vjollcë dhe të gjitha kanë forma të rrumbullakëta. Janë të shijshëm. Po, po flasim për rrush. Ajo që nuk arritëm të përmendim në drejtimin tonë ishte fakti që rrushi është një nga ushqimet më me vlerë që mund të hani. E mbushur me kalium, karbohidrate, proteina, Vitamina A, Vitamina C, kalcium, hekur, Vitamina B6 dhe magnez ( tani merrni frymëmarrje të thellë) këto fruta të imta të mbushura me aromë mbushin një grusht gjigant. Dhe nëse hani rrush çdo ditë për një muaj, mund të jeni shumë të kënaqur me rezultatet që shihni në shëndetin tuaj të përgjithshëm të trupit duke përfshirë disa nga këto:

pexels.com
  1. Do të keni një zemër të shëndetshme Rrushi është i ngarkuar me antioksidantë që lidhen me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve kardiovaskulare. Së bashku me këto antioksidantë vjen polyphenols të cilat janë gjithashtu të lidhura me uljen e rrezikut për sëmundje kardiovaskulare. Në fakt, një studim i kryer nga studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Bostonit zbuloi se polifenolet e rrushit mund të reduktonin LDL (kolesterolin e keq), presionin e ulët të gjakut, zvogëlimin e inflamacionit, në mesin e përfitimeve të tjera shëndetësore të zemrës. U konstatua se një dietë e pasur me fruta dhe perime, përfshirë rrushin, mund të zvogëlojë rrezikun për sëmundje kardiovaskulare.
  2. Do të keni një sistem të shëndetshëm të tretjes Rrushi përmban fibra, dhe si i tillë, ndihmon që sistemi i tretjes të lëvizë së bashku mjaft mirë. Çfarë është më mirë është që fibrat e gjetura në rrush janë kryesisht të përbëra nga fibra të pazgjidhura që mbeten të paprekura, ndërsa lëvizin nëpër zorrët për të mbajtur zorrët të shëndetshme. Uji brenda rrushit është gjithashtu një komponent kyç që ndihmon në tretje të shëndetshme.
  3. Do të keni më shumë energji. Rrushi përmban karbohidrate, celulozë të veçantë, e cila është një përforcues natyral i energjisë. Hani një grusht rrush dhe ju do të keni energji të menjëhershme. Dhe çfarë është edhe më mirë, është se për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave në rrush, ato janë më të ngadalshme për të metabolizuar, duke ju dhënë energji më të qëndrueshme.
  4. Do të keni veshka më të shëndetshme Rrushi përmban antioksidantë të fuqishëm si anthocyanin (jep rrushit ngjyrën e kuqe në ngjyrë vjollcë) dhe resveratrol. Të dy luajnë një rol kyç në luftën kundër radikalëve të lirë që mund të hyjnë në veshka duke shkaktuar infeksione dhe sëmundje. Këta antioksidantë gjithashtu punojnë shumë për të shpërndarë produkte të mbeturinave si acidi urik.

Fondacioni Kombëtar i veshkave rekomandon një konsum të përditshëm prej 15 rrushesh për ruajtjen e shëndetit të mirë të veshkave si pjesë e një diete të ekuilibruar.

pexels.com
  1. Kthehemi tek ato antioksidantë të fuqishëm përsëri. Këto fuqi që luftojnë toksinat kanë përbërje anticancer, duke mbrojtur trupin kundër shumë lloje të kancerit duke përfshirë kancerin e gjirit. polifenolet si resveratrol kanë veti anti-inflamatore së bashku me aftësitë e tyre antioksiduese. Hulumtimet kanë treguar se edhe plotësimi i thjeshtë i resveratrolit potencialisht mund të ketë shumë përfitime pozitive shëndetësore duke përfshirë uljen e rrezikut të kancerit. Edhe kështu, ne mendojmë se të hahet rrushi është një nga përfitimet më të mira.
  2. Do të marrësh frymë më lehtë

Studimet kanë treguar një lidhje midis frutave të ulëta dhe konsumit të perimeve dhe astmës, duke bërë që kërkuesit të gjejnë nëse e kundërta është e vërtetë – nëse hahet më shumë fruta dhe perime do t’u ndihmonte atyre me astmë. Rezultatet e botuara në revistën “Nutrients” zbuluan se pemët dhe perimet kanë luajtur një rol në parandalimin dhe trajtimin e astmës.

pexels.com

 

 

 

 

 

 

 

Tani, rrushi është një fryt i rëndësishëm që luan një rol të fortë në këtë drejtim. Në fakt, një studim i vitit 2007 tregoi se fëmijët që u rritën duke ngrënë një dietë mesdhetare të lartë në arra dhe fruta si rrushi, ishin më pak të ngjarë të kishin simptoma të ngjashme me astmën. Kjo mund të jetë për shkak të përmbajtjes së madhe të lagështirës.

pexels.com
  1. Do të jesh më i fortë dhe më i shpejtë

Rrushi mund të përmirësojë forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve. Një studim i Departamentit të Kinesiologjisë në Universitetin e Gjeorgjisë zbuloi se përbërjet e gjetura në lëkurat e rrushit, duke përfshirë katekinat, quercetin dhe resveratrol, përmirësuan kohën e duhur të lodhjes, fitnesit dhe funksionit mitokondri të muskujve skeletor në minjtë. Dhe ndërkohë që nuk janë bërë studime zyrtare mbi njerëzit, kjo tregon premtimin se nëse transferimi i hulumtimeve kalon, mund të jeni ju çelësi i vetës tuaj për të qenë më i fortë / më i shpejtë, ju keni dashur gjithmonë të jeni.

Burimi foodprevent përktheu dhe përshtati freenews.tv

 

Rekomanduar

9 arsye përse ju bën mirë të ecni në plazh, përfitimet shëndetësore

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni dhe të luani, në plazh mund …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *