Ballina / BOTA / Protesta e pazakontë, kush është 16 vjeçarja e cila po nominohet për çmimin Nobel

Protesta e pazakontë, kush është 16 vjeçarja e cila po nominohet për çmimin Nobel

Një 16 vjeçare suedeze është nominuar për çmimin Nobel për paqe. Greta Thunberg u nominua për shkak të krijimit të lëvizjes globale të fëmijëve të shkollave të cilët mesa duket kanë goditur  në shenjë me marrjen e masave për të përmbushur kërkesën e tyre, për ndryshimin e klimës.

Nominimi do të bëhet vetëm një ditë përpara se mijëra nxënës në mbarë botën pritet të dalin jashtë shkollës në më shumë se 1600 qytete dhe qytete në më shumë se 100 vende.

Nëse do të fitonte, Thunberg do të ishte personi më i ri, e cila do të fitonte një çmim Nobel për Paqe, një titull të cilin Malala Yousafzai mori në moshën 17 vjeçare, në vitin 2014 për punën e saj për të drejtën e arsimit.

/faxweb.al/

Rekomanduar

Besimtarët kthehen në Al-Noor, rinovohet xhamia e sulmit në Zelandë

Besimtarët myslimanë janë kthyer në xhaminë Al-Noor në Christchurch për herë të parë pas masakrës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *