Ballina / Shëndetësi / Qumësht të ngrohtë para gjumit

Qumësht të ngrohtë para gjumit

Për vite me radhë, na është thënë se nëse kemi vështirësi të flejmë, duhet të pimë një gotë qumësht të ngrohtë.

A është kjo një legjendë urbane apo është e vërtetë?

Shkenca prapa besimit se kjo pije e ngrohtë ju ndihmon të flini është kryesisht psikologjike, por kjo nuk e bën atë më pak të vlefshme.

Truri është një mjet i fuqishëm, kështu që edhe nëse diçka ekziston vetëm në kokën tuaj, kjo nuk e bën atë më pak reale. Të paktën për ju, gjithsesi.

Për njerëzit që u rritën me prindërit që iu dhanë qumësht të ngrohtë para gjumit, kjo rutinë është një sinjalizues i fortë që është koha për shtrat. Duke ndjekur këtë rutinë, ju bëheni të përgjumur në automatikisht.

Nuk janë vetëm efektet sinjalizuese të rutinës që mund t’ju bëjnë të përgjumur. Akti i ndalimit dhe bërjes së diçkaje relaksuese në fund të ditës mund të ndihmojë gjithashtu që truri juaj të relaksohet dhe të përgatitet për shtrat.

Ka kuptim që është më e lehtë të biesh në gjumë pasi të pini një pije të ngrohtë dhe qetësuese në divan sesa të uleni pranë TV-së.

Rekomanduar

Kamomil dhe Kos për Shëndetin e Mirë të Flokëve – Si Ta Përdorni

Kamomili, bima shekullore e qetësimit të mendjes dhe aromës së mirë. Lulet e bukura të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *