Ballina / Teknologji / Teknologjia kineze – Aksionet ‘kërcejnë’ deri ne 500%

Teknologjia kineze – Aksionet ‘kërcejnë’ deri ne 500%

Skena e teknologjisë Kineze pati mbështetje pasi investitorët nisën të grumbulloheshin në bursën e re të Shangait në Nasdaq dhe patën aksione në rritje deri në 500%. Kjo shihet edhe si përgjigje e Kinës ndaj Nasdaqit të SHBA, dhe një përpjekje për të anashkaluar tregjet amerikane në luftën e saj të gjatë tregtare me Uashingtonin.

Suzhou Harmontronics Automation Technology u rrit me 113% nga çmimi i saj i listimit, pavarësisht rënies prej 30% në hapjen e tregut. Shumica e tregjeve kineze të kapitaleve kapën shumën që çmimet e aksioneve mund të rriten në pesë ditët e para të tregtimit me 44%, por tregu Star nuk ka një kufi të tillë. Bursa e Shangait konfirmoi më parë këtë muaj se ajo mori 141 aplikacione nga kompanitë që dëshirojnë të listojnë në Star, e cila është një shkurtim i lirshëm për Bordin e Inovacionit Sci-Tech.

Megjithatë, indeksi i përbërë nga Shangai ra 1.3% ndërsa indeksi Hang Seng i Hong Kongut ra 1.15% pas protestave anti-qeveritare gjatë fundjavës. Më shumë se 400.000 njerëz u bashkuan me një marshim pro-demokracisë në rrugët e Hong Kongut të dielën pasdite, si shkak për faturën e ekstradimit dhe taktikave të dhunshme të policisë.

Burimi: The Guardian

Rekomanduar

“Volvo” tërheq gjysmë milioni automjete në botë

Prodhuesi suedez i automjeteve, “Volvo”, nën pronësinë e kompanisë kineze “Geely”, njoftoi sot tërheqjen e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *