Ballina / BOTA / Turqia: Po negociojmë me SHBA-të dhe Rusinë, ofensivën në Sirinë verilindore

Turqia: Po negociojmë me SHBA-të dhe Rusinë, ofensivën në Sirinë verilindore

Turqia po diskuton me Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara një ofensivë të mundshme ushtarake në një rajon të Sirisë verilindore, të kontrolluar nga luftëtarët kurdë, u citua të thoshte një zyrtar turk i mbrojtjes.

Turqia dëshiron të ngrejë një zonë të sigurt në zonën kufitare në lindje të lumit Eufrat, pasi shumica e trupave të Uashingtonit të tërhiqen nga Siria, sipas vendimit të presidentit Donald Trump.

Ushtria amerikane ka mbështetur forcat kurde të udhëhequra atje, të cilët po luftojnë me mbetjet e kalifatit të deklaruar nga shteti islamik në Irak dhe Siri në vitin 2014. Megjithatë, Turqia i konsideron luftëtarët kurdë të YPG si terroristë dhe ka kërcënuar vazhdimisht për të nisur operacione kundër tyre.

“Për përgatitjet për në lindje të Eufratit, e cila është ende në agjendë, koordinimi me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë në veçanti, vazhdon”, tha zëdhënësja e ministrisë së mbrojtjes, Nadide Sebnem Aktop.

Kjo e fundit u citua nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu duke thënë se koordinimi mes Ankarasë dhe Moskës në rajonin verilindor të Sirisë, Idlib, ku të dy vendet ranë dakord për krijimin e një zone de-militarizuese, vazhduan me sukses “pavarësisht provokimeve”.
Javën e kaluar, ministrja turke e mbrojtjes Hulusi Akar tha se forcat ruse do të fillojnë patrullimet në rajonin kufitar jashtë Idlibit dhe forcat turke do të fillojnë patrullime brenda zonës.

Lidhjet e Turqisë me Rusinë kanë shkaktuar tension midis Ankarasë dhe Shteteve të Bashkuara, me të cilën Uashingtoni paralajmëroi për sanksione të mundshme të Shteteve të Bashkuara nëse aleati i saj i NATO-s vazhdon me një marrëveshje për blerjen e sistemeve mbrojtëse S-400, të cilat nuk janë në përputhje me sistemet e NATO-s.

Të martën, Aktop tha se sistemet S-400, për të cilat Presidenti Tayyip Erdogan ka thënë se Turqia nuk do të kthehet, do të dorëzohej në korrik dhe do të instalohej në tetor.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se duke vepruar kështu do të rrezikonte prokurimin e Turqisë të avionëve luftarak Lockheed Martin F-35 dhe marrëveshjeve të tjera të industrisë së mbrojtjes, duke përfshirë një marrëveshje të mundshme mbi sistemet e mbrojtjes Raytheon Co Patriot.

Aktop shtoi se Turqia dhe Rusia gjithashtu po koordinonin patrullime të përbashkëta në rajonin e qytetit të Sirisë veriore të Tel Rifaat, i cili kontrollohet nga forcat kurdoherë./Top Channel/

Rekomanduar

Boris Johnson zgjidhet kryeministër i Britanisë së Madhe

Britanikët kanë mësuar këtë të martë Kryeministrin e tyre të ri. Partia Konservatore ka publikaur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *